Nové přírůstky na farmě Radky Rusínové

Od září se událo několik změn, hlavně co se týká koronavirové situace. Stát otevřel školy, pouze však pro některé třídy: základní školy pro 4. a 8. třídu, střední školy pro 4. ročníky a některé univerzity pro absolventské ročníky. My jsme některé naše děti, které spadají do těchto otevřených ročníků, poslali do nové školy. S nimi jsme také poslali děti ze 3., 5. a 6. třídy, byť to nebudou mít oficiálně, ale budou mít lepší start do nového školního roku. Část dětí zůstává doma a některé odjely ke svým příbuzným. Nový školní rok začne v lednu a vláda slíbila, že otevře všechny ročníky škol. Moc tomu nevěříme ani my ani učitelé ze základních škol. Naši nejmladší děti mají výuku stále u nás doma. Denně za nimi dojíždí paní učitelka. Pro tyto děti bude školní rok končit 22.12.2020

Teď k zemědělské části našeho projektu. Do chovu přibyly nové chovné kusy zvířat, ovce a beran, nová koza. Chovný pár holubů pávíka indického, nalíhla se nová kachňata. Staří kachní samci nám obohatili náš jídelníček. Podařilo se nám opravit většinu králíkáren. U nás se nedají sehnat řezné kotouče na pilu, takže jsme dílo nemohli úplně dokončit. Pila Mafl má technickou závadu, snížení výkonu motoru, a bohužel zde není nikdo, kdo by jí dokázal opravit. Nová pila tady vyjde na 7000 Kč, což je pro nás v současné době nereálné. Proto přemýšlíme, jakým způsobem budou opravné a výrobní práce na farmě pokračovat. Nakoupili jsme kvalitní materiál, který už nejde opracovávat mačetami. Tak jako všude ve světě kvůli koronavirové krizi, i u nás vše zdražilo. Od jídla přes spotřební zboží až po stavební materiál.

Před pár dny se nám podařilo koupit telátko. Původně jsme jeli kupovat dva oslíky, které jsme měli v plánu zakoupit už před dvěma lety. Jenomže ze dvou vyhlídnutých a domluvených kusů nám jednoho prodali před nosem. Takže jsme místo oslíků koupili telátko lokální krávy, zhruba 6 -7 měsíců starou jalovičku. Velikostí   ovšem odpovídá dvouměsíčnímu teleti běžné evropské krávy.  Kravičce jsme dali jméno Maruška Čálková. A naší nové chovné kozičce jsme dali jméno Čumpelíková. Ti z vás, kdo nás pravidelně sledujete, víte, že se nám narodilo letos 8 štěňat plemene Boerboel.  Žel jedno uhynulo hned v prvních dnech, protože jej maminka zalehla. Zbývajících sedm štěňat postupně zahynulo po vakcinaci. Původní plán byl, že peníze za jejich prodej půjdou na koupi dalšího akru pozemku.  Jedno ze štěňat jsme si chtěli ponechat do chovu. V současné době očekáváme narození koťat od naší kočky Malkie. Dále se nám narodilo od naších dvou oveček po jednom beránku.

Celková letošní bilance na farmě je: 3 narození kozlíci, 2 beránci, 16 kačerů, 8 kohoutů, 2 slepice, 10 holoubat a nesčetně králíků. Očekáváme další vrhy králíků, máme připuštěno okolo dvaceti samic. Očekáváme mladé od dalších 4 ovcí, a husy v tomto týdnu začaly snášet vejce. Spolupráce se spřátelenými farmáři nadále pokračuje k oboustranné spokojenosti.

Stále hledáme lokalitu, kde bychom mohli koupit pozemky. Jednu jsme našli a jednáme o její koupi.  Keňa je v současné době otevřená pro turismus. Zákaz vycházení se zkrátil od 21.00 do 4.00 hodin. Vláda začala tolerovat návštěvu církví, i když to zatím oficiálně nepovolila. Mohli jsme se tak vrátit k pravidelným nedělním bohoslužbám. Podařilo se otevřít další církev přímo u nás ve městě a dohodli jsme se, že budeme chodit kázat tam. Začali jsme s přípravou na vánoční svátky, se staršími dětmi pečeme cukroví. Většinu dárků už máme zabalených a připravených pod stromečkem.

Dnes se nám podařila koupit dvouletá oslice, dali jsme jí jméno Mazlinka. Je velice hodná a mírná. Máme z ní velkou radost. V této adventní době každý shání dárky, peče cukroví, shání stromek a pod něj jesličky. My už dnes máme živý Betlém u nás doma.

Přejeme vám pokojný adventní čas, a nastávající sváteční dny ať jsou u vás plné pokoje, lásky, zdraví a Božího požehnání. To vám všem také přejeme do Nového roku 2021.

Pokoj všem vzdáleným i blízkým v Kristu Ježíši

Radka Rusínová s rodinou

Nejnovější zprávy od Radky: