Radka Rusínová má radost z dětí, o které se v Keni stará

Po Vánocích, které se nám náramně vydařily, a nepovedeném Silvestru kvůli problému s elektřinou, a dokonce i po požáru na elektroinstalaci, se nám děti vrátily do škol, ke studiu posledního trimestru školního roku. Od dubna nám potom začíná nový školní rok, který by měl v letošním roce dohnat covidový skluz. Výuka by se pak měla vrátit do kalendářního normálu. Máme obrovskou radost ze studijních výsledků našich dětí, i ti nejstarší se dorovnali a všechny starší děti jsou nyní adepty na střední školu. Taktéž děti již reálně nahlížejí na svoji budoucnost a nemají nereálné představy o studiu na vysokých školách. Čtvrtina dětí, které jsou již pokřtěny, svůj křest vzala velmi vážně, studují Bibli a chtějí se stát pastory nebo jinými služebníky v církvi. Dvě z našich dětí se chtějí stát strážci národního parku, jeden by se chtěl stát veterinářem, a dva kluci chtějí být účetními, nebo pracovat s čísly a financemi. Naše Kačenka v lednu oslavila své 5. narozeniny a v dubnu spolu s Abigail nastupují do první třídy. Některé děti jsme před pár týdny, kdy ještě nebyla škola, vzali na výlet do hor.

Nyní několik zpráv o naší farmě. Do chovu jsme získali bílou perličku. Dalšího chovného samce, který nese gen pro další bílé potomstvo. Sám je napůl bílý a napůl klasického zbarvení. Taktéž máme dvě nové chovné krůty, které nyní sedí na vejcích. Narodilo se nám 6 mláďat morčat a mají se čile k světu. Dále máme připuštěné ovce a kozy a sháníme peníze na chovného oslíka pro naši Melody. Naneštěstí drátěné pletivo na našich králíkárnách podléhá korozi a potřebujeme ho v blízké době vyměnit. Často máme v pletivu díru. Stavební materiály opět podražily, tak jako vše tady. A tak opravy či budování nových přístřešků pro zvířata jsou pro nás prozatím nedostupné. Uvítali bychom finanční výpomoc na nákup nového pletiva a opravu dvířek u králíkáren a dalšího chovatelského zařízení.

Stále ještě hledáme nové bydlení, ale není to vůbec jednoduché. Nájmy podražily a naše požadavky na dům a pozemky jsou velmi specifické. Keňa mimo velká města nestaví domy s více pokoji, a stěhovat farmu zde také nebývá moc obvyklé. Keňa se snaží vyrovnat Evropě a téměř všude vznikly asfaltové silnice, elektrické vedení a satelitní stožáry. Tím se ráz krajiny hodně mění a možnosti pro farmu jsou omezené. Staví se tady satelity, ráz krajiny se mění v moderní. Je zde stále horší možnost sehnat větší prostor jak pro dům, tak hlavně pro farmu. Ceny pozemků neustále rostou, a začalo být moderní stavět domy s malými pozemky.

Co se týká duchovní činnosti, pravidelně jezdíme kázat. Doma máme biblické hodiny. Děti se ve sboru zapojují do chval. Mám možnost svědčit jedné Češce, která se sem přestěhovala. Ben se zapojuje do chodu celého projektu, jak to jen jde. Patří mu veliké díky, bez něj bych to sama zvládala jen stěží. Zároveň je opravdu otcem všem dětem v našem domě, má laskavé a otevřené srdce pro každého z nich.

V novém roce přeji všem požehnání od našeho Boha Otce v nebesích, Shalom. Hodně zdraví, a kéž najdete naplnění pro váš život.

S pozdravem Radka Rusínová, Ben a děti

Poslední zprávy od Radky: